Panie i Panowie z radością informujemy, iż gościem specjalnym szóstej edycji Targów FOOD-to-GO będzie Charles Daigneault - kucharz, finalista  Masterchefa i agent kulinarny Magdy Gessler w programie „Kuchenne rewolucje. Powroty”. Zapraszamy na wyjątkowy pokaz kulinarny, podczas którego szybko poczujemy klimat ostatkowej imprezy.

„Przestańmy pędzić, zatrzymajmy się na chwilę, by naprawdę skosztować życia i dobrej zabawy - pisze w swojej książce pt. „Imprezownik kulinarny” Charles Daigneault. Już dziś możemy zdradzić, iż podczas spotkania każdy restaurator, który odwiedzi targi dowie się jak smacznie przygotować m.in. tatara z przegrzebków, czy zupę z homara.

Charles Daigneault to charyzmatyczna gwiazda świata kulinarnego! Jest Kanadyjczykiem, ale w jego żyłach płynie francuska i indiańska krew. W 1/8 jest Irokezem plemienia Huronów. Babci zawdzięcza nutkę egzotycznej urody. Kilka lat temu miłość ściągnęła go do Polski. Teraz mieszka wraz z żoną i trójką dzieci w Krakowie. Z wykształcenia jest technikiem rolniczym, ale to kuchnia jest jego prawdziwą pasją. Dotarł do półfinału polskiej edycji MasterChefa i od razu zdobył serca szerokiej widowni i popularność. Dostał własny program pt. „Domówka”, a dziś zaraża swą pasją do gotowania rzesze Polaków. Ten wielki pasjonat kuchni światowej - ze względu na bezpośredniość i showmańską swobodę - już został ochrzczony polskim Anthonym Bourdain’em. Został prawą ręką Magdy Gessler w programie „Kulinarne rewolucje. Powroty” i na zlecenie słynnej restauratorki, sprawdza poziom restauracji, w których przeprowadzane były „Kuchenne rewolucje”.

Scenicznie i towarzysko Charlie jest nie do pobicia: wiecznie uśmiechnięty, z humorem i dystansem podchodzący do rzeczywistości, potrafi zrelaksować i rozbawić do łez. A że przy okazji na kuchni zna się jak mało kto, pomoże zorganizować i rozkręcić każdą imprezę! 

A jak to zrobić pokazuje w wydanym właśnie „Imprezowniku kulinarnym”, wydanym przez wydawnictwo Burda Publishing Polska.

Książkę rekomenduje sama Magda Gessler:

- Charlie to człowiek wielkiej radości, smaku i wyobraźni - napisała we wstępie słynna restauratorka. - Ma zupełnie inne doświadczenie kuchenne niż większość Polaków i w naturalny sposób dużo więcej od kuchni wymaga. Cieszę się z tej książki i trzymam kciuki za Autora. Jego wiedza i doświadczenie mogą bowiem dać coś, czego jeszcze w Polsce nie było.

Na spotkanie z Charlsem zapraszamy pierwszego dnia targów. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę jak również dostać podpis samego autora.

Zachęcamy do rejestracji online, która pozwala na bezpłatny udział w targach, pokazach i prezentacjach.

Miejsce i czas targów:
3-4 lutego 2016 r.
AmberExpo
ul. Żaglowa 11
80-560 Gdańsk

Godziny otwarcia:
Środa: 3 lutego 2016r.: 10:00-16:30
Czwartek: 4 lutego 2016r.: 10:00 – 15:30