18. edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odwiedziło 60 000 gości. Taka liczba robi wrażenie. A gdyby tak zastanowić się kim są osoby, które nas odwiedzają? Pokusiliśmy się o stworzenie profilu modelowego uczestnika Targów Książki. Zobaczcie sami.

Tłem do szerszej analizy są dane zebrane przez firmę Communication Service w trakcie dwóch najważniejszych w Polsce imprez targowych: Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz Warszawskich Targów Książki.Podczas badań zapytano zwiedzających między innymi o:

 plec.png       wiek.png
kliknij, aby powiększyć    kliknij, aby powiększyć
nauka.jpg   www.jpg

Modelowy zwiedzający Targi jest zatem kobietą przed trzydziestką. Zdobył wyższe wykształcenia i regularnie (przynajmniej kilka razy w tygodniu) korzysta z internetu. Jest oczywiście wielkim miłośnikiem literatury. Podczas badania przyznał się do przeczytania co najmniej dwóch książek w ciągu trzydziestu dni poprzedzających nasza imprezę.

Statystyczny obraz czytelnictwa w odniesieniu do Targów jest budujący. Biorąc pod uwagę czytelnictwo książek w Polsce w ostatnich dwóch latach (2013-2014) można powiedzieć, że publiczność targów książki jest mieszanką najbardziej licznej w Polsce grupy czytelników, z których 76 % przyznaje się, że czyta co najmniej dwie książki w miesiącu, 36% co najmniej cztery, a zaledwie 5 % nie przeczytało ani jednej książki w ciągu 30 dni poprzedzających badanie.

Porównując Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie z Warszawskimi Targami Książki, widać, że Kraków przyciąga większy odsetek zdecydowanie intensywnych czytelników – miłośników książek – przyznających się do czytania co najmniej 4 książek w ciągu 30 dni poprzedzających badanie. W Krakowie odsetek ten wynosi aż 36%, a w Warszawie 25%.

Jak wynika z analizy wyników badań w Krakowie proporcje płci wśród czytelników wyglądają lepiej niż w Polsce i na targach w Warszawie – stosunek czytających kobiet do mężczyzn wynosi w Krakowie 54:46%. Inaczej mówiąc, na Targach organizowanych w stolicy Małopolski pojawia się więcej mężczyzn niż na tych organizowanych w Warszawie, gdzie ten sam stosunek wynosi 63:37 %.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem

Trwają przygotowania do kolejnej 19. już edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Odbędzie się ona na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 22-25 października pod hasłem zaczerpniętym z książki Lawendowy pokój Niny George – „Czytanie czyni zuchwałym”.