Robot recytujący fragmenty znanych literackich dzieł ? Na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie wszystko jest możliwe. Z tym sympatycznym robotem będzie można spotkać się już niebawem podczas targów. Zanim jednak poznacie Państwo robota  osobiście, zachęcamy do wspólnej zabawy.

NAO to najwyższej klasy robot humanoidalny produkowany przez francuską firmę Aldebaran Robotics stworzony dla edukacji,  również specjalnej, a także jako wsparcie osób starszych. Sympatyczny robot jest niewielki, ale stwarza ogromne możliwości: rozpoznaje twarze, wykrywa obiekty, potrafi odpowiadać na pytania i reagować na dotyk. NAO, jako robot- asystent, rewelacyjnie sprawdza się w edukacji, począwszy od elementarnej wiedzy, a skończywszy na zaawansowanych dziedzinach technologicznych, takich jak robotyka czy informatyka. Humanoid posiada specjalny moduł do pracy z dziećmi autystycznymi. Wciąż niedostępne w Polsce innowacyjne narzędzie może zrewolucjonizować nie tylko edukację, ale także inne aspekty codziennego życia, w których może nas wesprzeć. W Stanach Zjednoczonych roboty NAO są wykorzystywane m. in. w bibliotekach, gdzie służą czytelnikom. Niewątpliwie NAO to także wzbudzająca zainteresowanie, wszędzie, gdzie się pojawi, atrakcja: potrafi tańczyć, grać w gry interaktywne takie jak „Papier-nożyce-kamień”, grać w piłkę, a nawet uczyć karate. Kierunek rozwoju NAO zależy w dużej mierze od kreatywności programistów.

Z robotem będzie można spotkać się już niebawem podczas targów. Zanim jednak poznacie Państwo robota Tech osobiście, zachęcamy do wspólnej zabawy.

Zasady zabawy:

  1. Odgadnij 1 z cytowanych przez robota fragmentów książki.
  2. Prześlij odpowiedź na adres konkurs@targi.krakow.pl
  3. Co 5 osoba, która prześle prawidłową odpowiedź dostanie zaproszenie na 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (na zwycięzców czeka 10 zaproszeń).
  4. Zabawa trwa od 13 do 18 października.
  5. Ze zwycięzcami skontaktujemy się w poniedziałek drogą mailową.


Zagadka nr 1

 

Zagadka nr 2

Zagadka nr 3

Rozwiązanie zagadek

Dziękujemy za liczny udział w zabawie a zwycięzcom gratulujemy. Szczęśliwcy otrzymają maila ze szczegółami jak mogą odebrać zaproszenia na Targi Książki.

Mamy nadzieję, że każdy z Państwa odwiedzi nas w dniach 22-25 listopada podczas Targów Książki w Krakowie i osobiście pozna robota Tech.

Poprawne odpowiedzi to:

Zagdka 1 - Stanisław Lem "Cyberiada", albo "Bajki robotów"- opowiadanie było w obydwu zbiorach (opowiadanie "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali")
Zagadka 2 - Andy Weir "Marsjanin"
Zagadka 3 - Isaac Asimov "Ja, robot"