Targi Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii FOOD-to-GO w Gdańsku to miejsce, gdzie profesjonalizm i doświadczenie łączy się ze świeżym spojrzeniem na gastronomię. Już w dniach 03-04.02.2016 r. odbędzie się najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży gastronomicznej na północy Polski, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem pomorskich restauratorów, hotelarzy, cukierników oraz piekarzy.

W ramach targów przygotowano kilka stref tematycznych. Strefa Prezentacji i Warsztatów to okazja spotkania się z osobami znanymi z programów kulinarnych, autorami książek poświęconych gotowaniu oraz z zawodowymi kucharzami i cukiernikami. Do współpracy zapraszane są kluczowe osoby z branży gastronomicznej, które dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Strefa Deserowe Inspiracje dedykowana jest „słodkiej gastronomii”. W Strefie Bezglutenowej można zapoznać się z szeroką ofertą produktów, skosztować potraw oraz uzyskać porady jak wprowadzić dania bezglutenowe do menu restauracji. Podczas tegorocznej edycji targów zadebiutuje Strefa Inteligentna Restauracja, w której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne dla gastronomii. W ofercie targów znajdą się m.in.: systemy inteligentnego zarządzania restauracją oraz zautomatyzowanego sterowania i kontroli oświetlenia, klimatyzacji czy nagłośnienia.

W tym roku, wśród gości targowych znajdą się m.in.: Charles Daigneault - kucharz, finalista  MasterChefa i agent kulinarny Magdy Gessler w programie „Kuchenne rewolucje. Powroty” oraz Krzysztof Trzópek – Mistrz Cukiernictwa.

Nie przypadkiem impreza odbywa się w Gdańsku, sercu Pomorza. Miasto słynie z wielowiekowej tradycji restauratorskiej i każdego roku kusi turystów swoją gastronomiczną ofertą. To również atrakcyjny rynek dla producentów i dystrybutorów, którzy starają się dotrzeć do klientów z północnej części kraju.

 Już dziś możemy zdradzamy nasze słodkie plany! Wedle powszechnej opinii Gdańsk to pierwsze miasto, w którym pojawiła się wzmianka na temat pączków. Dlatego postanowiliśmy uczcić ostatnie dni karnawału i zachęcić do wspólnego obchodzenia Tłustego Czwartku (4 lutego 2016). Zapewniamy, że targi obfitować będą zarówno w atrakcje jak i wydarzenia towarzyszące.

Więcej szczegółów już wkrótce. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony targów www.foodtogo.pl, jak również do rejestracji online, która pozwala na bezpłatny wstęp na targi.