2011-10-05

Podczas 15. Targów Książki w Krakowie zapraszamy do Galerii Zderzak na wystawę malarstwa Moniki Chlebek Mrówka kryje się pod ubraniem.

Tematem prac Moniki Chlebek jest możliwość przemian: niepokojąca, ukryta strona rzeczy. Zagadkowe sytuacje, nieoczekiwane zestawienia, wydarzenia, które nie dają się do końca wyjaśnić.  


Fot. Obraz Moniki Chlebek "Sens haftu krzyżykami", olej/płótno, 40x42, 2011.

Monika pracuje w granicach realizmu, chociaż odwzorowywanie rzeczywistości nie jest jej celem. Jeśli używa wizerunków rzeczy, które dotąd wydawały się nam znajome, to tylko po to, by nieznacznie - jak to się zdarza w snach - przesunąć granice rzeczywistości. Jej lunatyczne obrazy ukazują trzy stany śpiącego umysłu: widzenie senne, lunatyczny spacer, swobodną grę skojarzeń. Co by było gdyby? - na to pytanie szukajcie odpowiedzi na wystawie.

Monika należy do pokolenia, które odwróciło się od rzeczywistości: nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Nazywano ich już Nowymi Surrealistami, Nowymi Dekadentami, Zmęczonymi rzeczywistością… jedno jest pewne: wyobraźnia wróciła do łask.


Jest to świat pełen niedomówień, w którym rzeczy codzienne nabierają innego znaczenia. Nic nie jest oczywiste. W świecie tym unosi się baśniowa atmosfera, a tytułowa mrówka jest symbolem ludzkiej wyobraźni.

Monika Chlebek

Monika Chlebek (1986) w czerwcu 2011 ukończyła krakowską ASP. Jeszcze przed dyplomem debiutowała w Zderzaku, udziałem w wystawach Moon Hostel (2009) i Mambo Spinoza (2010). W 2010 miała tu pierwszą wystawę indywidualną - Złe sny. Na wystawie Mrówka kryje się pod ubraniem zobaczymy najnowsze obrazy, powstałe już po dyplomie.


Miejsce i termin wernisażu:
Galeria Zderzak, 20 października - 30 listopada 2011