Izolacje i efektywność energetyczna – właściwy kierunek

Podczas 2. edycji Międzynarodowych Targów Izolacji Przemysłowych 4INSULATION połączonych z Targami Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE swoją ofertę 25-26 listopada 2015 w Krakowie przedstawiło 70 wystawców z Polski i zagranicy.

Izolacyjne okno na Wschodnią Europę

– Jesteśmy w Krakowie, ponieważ wspieramy organizowane Mistrzostwa Polski Monterów Izolacji Przemysłowych, ale przede wszystkim prezentujemy naszą ofertę. Targi 4INSULATION dla wielu europejskich firm są takim oknem na wschodnią Europę – mówił Thomas Pitsch z firmy Schwartmanns Maschinenbau GmbH.

Krakowskie Targi 4INSULATION to ciekawa propozycja dla profesjonalistów z branży izolacji, firm przemysłu energetycznego, chemicznego i petrochemicznego, dystrybutorów, konstruktorów, monterów, konserwatorów instalacji oraz osób kształcących się w zawodzie.

– Jechaliśmy do Krakowa z pewną dozą niepewności, ale w pełni akceptujemy formułę wydarzenia i nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. Traktujemy udział w wydarzeniu jako możliwość poznania specjalistów, którzy kooperują w tej branży, dostarczając produkty i usługi – mówił Jarosław Pokorski, prezes Grupy Izolacje.

Oprócz bogatej oferty wystawców zwiedzający mogli skorzystać także z bogatego programu towarzyszącego.

– Na Targach jesteśmy pierwszy raz. Są tu poruszane bardzo ciekawe zagadnienia m.in. z rozwiązań grzewczych i samego montażu oraz niezwykle ciekawe pokazy i szkolenia – mówił Marcin Gieraga, zwiedzający z Łodzi.

Przede wszystkim oszczędność energii

Targom 4INSULATION po raz pierwszy towarzyszyły Targi Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE, dzięki którym zwiedzający mogli poznać inne niż izolowanie obiektów i instalacji przemysłowych, metody na ograniczenie strat energii. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. kogeneracja, możliwości systemów monitorowania i dystrybucji energii, energooszczędne metody produkcji, audyt energetyczny, termowizja czy odzysk energii.

– Spodziewaliśmy się ciekawego wydarzenia i nie zawiedliśmy się. Oprócz Internetu i prasy branżowej Targi są idealnym miejscem do promocji naszej oferty. Z chęcią pojawimy się na nich ponownie – mówił Piotr Tokarz, z firmy ESCO z Krakowa.

Więcej wiedzy na konferencji

A o tym jak efektywność energetyczna jest ważna dla przedstawicieli przemysłu, świadczyła znakomita frekwencja podczas 2. edycji Konferencji Techniczno-Naukowej HEAT not LOST, zorganizowanej we współpracy ze środowiskiem naukowym pod opieką merytoryczną Politechniki Opolskiej. Program konferencji zgromadził specjalistów z całej Polski, wśród których znaleźli się wykonawcy izolacji przemysłowych, przedstawiciele przemysłu energetycznego i chemicznego, biur projektowych, audytorzy energetyczni oraz dostawcy technologii do wykonawstwa izolacji termicznych.

Doskonałym uzupełnieniem części merytorycznej Targów były również warsztaty "Korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z Dyrektywy UE w sprawie Efektywności Energetycznej”. Warsztaty były prowadzone przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Przemysłowi alpiniści

W trakcie minionej edycji Targów 4INSULATION odbyły się m.in. pokazy bezpiecznego montażu rusztowań i prac wysokościowych na inwestycjach związanych z izolacjami przemysłowymi. Za organizację specjalnej strefy odpowiadało R&M Centrum Szkolenia Zawodowego oraz firma Layher.

– Mamy unikatowe w skali kraju produkty i chcieliśmy je zaprezentować w atrakcyjny sposób. Tę edycję Targów oceniamy bardzo dobrze. Jest dużo większa frekwencja niż przed rokiem. Nasze rozwiązania występują także w przemyśle izolacyjnym, więc tematyka Targów bardzo nam odpowiada – mówił Grzegorz Dziewulski, prezes firmy Layher.

Ponadto Bartosz Baran – ekspert współpracujący z R&M Centrum Szkolenia Zawodowego – omówił zasady bezpiecznego montażu izolacji na wysokości z zastosowaniem środków ochrony indywidualnej. Pokaz w jego wykonaniu obejmował tematy związane z amortyzacją upadku (fall arrest), pracą w ograniczeniu (work restraint) oraz dostępem linowym (rope access - zwany popularnie alpinizmem) i był ściśle połączony z aspektem montażowym – wykonaniem instalacji.

Znamy mistrza Polski!

Wiele emocji dostarczyła organizowana w trakcie Targów 6. edycja Mistrzostw Polski Monterów Izolacji Przemysłowych, w których rywalizowało 8 zespołów.

– Zgodnie z wytycznymi europejskiej federacji FESI zawodnicy startowali parami. Naszym marzeniem jest, by zainteresować tą rywalizacją jeszcze więcej firm izolacyjnych z Polski. Im większy rozmach Mistrzostw, tym lepsza promocja tego zawodu – mówiła Zuzanna Bieńkowska, wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych.

Najlepsi okazali się Damian Cup i Krzysztof Sarad reprezentujący firmę KAEFER S.A. i to oni będą reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy (FESI Apprentice Championship 2016) w Kolonii.

Zwiedzający z różnych branż

Targi 4INSULATION oraz EFE odwiedziło nie tylko 1244 profesjonalistów bezpośrednio zainteresowanych efektywnością energetyczną oraz izolacjami. 25-26 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków gościło również 3 tysiące zwiedzających z branży kompozytowej, na odbywających się równolegle 6. Międzynarodowych Targach Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®. Przedstawiciele zakładów produkujących i przetwarzających materiały kompozytowe mieli okazję poznania metod i zagadnień, które również im mają pomóc zaoszczędzić energię i pieniądze.

Przygotowania na kolejną edycję już trwają!

3. edycja Międzynarodowych Targów Izolacji Przemysłowych 4INSULATION oraz 2. edycja Targów Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE odbędzie się w EXPO Kraków w dniach 22-23 listopada 2017r.